Zastanawiasz się, kiedy kupić pompę ciepła? Warto wiedzieć, że stanowią one jedne z najbardziej efektywnych i oszczędnych urządzeń przeznaczonych do ogrzewania budynków. Nie jest to jednak jedyna funkcja, jaką mogą pełnić, korzystając z nieograniczonej energii odnawialnej. Przeczytaj, jakie zalety mają pompy ciepła i dla kogo będą najlepszym wyborem!
Szukając wygodnego i taniego w eksploatacji ogrzewania, coraz częściej zastanawiamy się nad zastosowaniem pompy ciepła. Przede wszystkim użytkownicy tych urządzeń liczą na to, że zapewnią one wysokie oszczędności ogrzewania oraz bezawaryjną pracę przed kilkanaście, a może nawet kilkadziesiąt lat. Sprawdzamy, czy to prawda!
Kiedy warto kupić pompę ciepła?
Pompy ciepła mają wielu zwolenników, jak również przeciwników. Sceptyczne podejście może wynikać z szeroko rozsiewanej dezinformacji, tradycyjnego podejścia do ogrzewania budynku oraz nieznajomości technologii. Poniżej postaramy się uzasadnić w kilku prostych argumentach, dlaczego warto wybrać ogrzewanie pompą ciepła.
- Niższe koszty inwestycyjne budowy domu – wybierając pompę ciepła, nie potrzebujemy budować komina, składu opału itp.
- Nie tracimy czasu na szukanie paliwa o dobrej jakości za przystępną cenę – przy niektórych źródłach ciepła jest to zasadnicza kwestia wpływająca na trwałość kotła, jego awaryjność i koszt ogrzewania. Ponadto rynek jest zmienny i – tak jak to widzieliśmy w przypadku węgla w 2023 roku – podlega spekulacji.
- Żywotność pompy ciepła – przy dobrze zrobionej instalacji oraz prawidłowej konserwacji pompy ciepła mogą pracować nawet 40 lat. Dotyczy to szczególnie pomp gruntowych flexoTherm ze sprężarkami ON/OFF marki Vaillant.
- Pompa ciepła może być jedynym źródłem ciepła do ogrzewania budynku lub może współpracować z innymi istniejącymi instalacjami, np. kolektorami słonecznymi, fotowoltaiką, kominkiem z płaszczem wodnym, kotłem gazowym lub na paliwo stałe.
- Oprócz ogrzewania pompa ciepła może również zadbać o chłodzenie. Jest to szczególnie przydatna funkcja, kiedy mamy gorące lata.
- Pompa ciepła figuruje na rynku jako jedno z najtańszych w eksploatacji źródeł ciepła i nie wymaga uciążliwej obsługi – sprowadza się ona jedynie do odpowiedniego ustawienia regulatora i dostosowania pracy instalacji do indywidualnych potrzeb użytkowników. Jest to szczególnie ważne, jeżeli w domu mieszkają osoby starsze i niepełnosprawne.
Pompa ciepła – dla kogo jest to zalecane rozwiązanie?
Pompy ciepła były dotychczas polecane dla domów pozbawionych dostępu do sieci gazowej. Stanowiły bowiem ekologiczną i energooszczędną alternatywę względem ogrzewania paliwami kopalnymi czy olejem opałowym.
Z czasem, w związku ze znacznym wzrostem cen gazu, urządzenia te stały się jednak racjonalnym wyborem również w przypadku budynków, w których możliwe jest zastosowanie urządzenia grzewczego na paliwo gazowe. Pompy ciepła Vaillant pozwalają uniezależnić się od rosnących cen paliw kopalnych, w tym gazu, i stworzyć bezpieczny, komfortowy oraz niedrogi w eksploatacji system grzewczy, bazujący na energii odnawialnej.
Kto powinien kupić pompę ciepła: właściciele nowych czy starych budynków?
W nowo budowanych budynkach pompa ciepła to idealne rozwiązanie, gdyż już na poziomie projektu możemy zadbać o wszystkie istotne elementy potrzebne do jej optymalnego działania. Odpowiednie parametry budynku, ogrzewanie podłogowe lub płaszczyznowe to standard w nowoczesnym budownictwie, które wraz z pompą ciepła stworzą sprawnie funkcjonującą całość. Dobrym dopełnieniem będą także panele fotowoltaiczne, które pozwalają obniżyć koszty energii do minimum.
Pompa ciepła może z powodzeniem funkcjonować w instalacji z grzejnikami. Woda grzewcza na zasilaniu nie powinna przekraczać 55°C, aby sprawność urządzenia była wysoka. Jeżeli w instalacji znajdują się grzejniki (np. łazienkowe), można do nich domontować grzałkę elektryczną i dalej zasilać niskim parametrem z pompy ciepła, nie obniżając jej sprawności. Nowy budynek, który będzie ogrzewany pompą ciepła, powinien też być wyposażony w ogrzewanie podłogowe lub ścienne. W najmroźniejsze dni do zapewnienia wymaganej temperatury w ogrzewanych pomieszczeniach wystarczy woda grzewcza o temperaturze 35-40°C.
W budynkach już istniejących, które przeszły proces termomodernizacji, również można zastosować pompę ciepła. Ocieplenie ścian zewnętrznych, dachu, wymiana okien – powodują, że zapotrzebowanie na ciepło budynku i poszczególnych pomieszczeń się zmniejszy się. Tym samym temperatura wody grzewczej zasilającej istniejące grzejniki może być w nich niższa, np. wynosić 55°C. Instalacja pompy ciepła ma duży zład wody, w związku z tym świetnie się sprawdzi z tradycyjnymi żeliwnymi grzejnikami o dużej pojemności.
Taka własność urządzenia pozwala na zastosowanie pompy ciepła bez konieczności wymiany grzejników. Decydując się na pompę ciepła, nie musimy rezygnować z obecnego ogrzewania kotłem gazowym, olejowym czy na paliwo stałe – pompa może współpracować z istniejącym źródłem cierpła jako instalacja hybrydowa. Powinna ona działać tak, aby w pierwszej kolejności wykorzystywać tańsze źródło ciepła, a w przypadku spadku do bardzo niskich temperatur zewnętrznych – wykorzystywać urządzenie szczytowe.