Oświetlenie to jeden z najważniejszych elementów wpływających na estetykę oraz komfort użytkowania różnych pomieszczeń. Lampy w mieszkaniu zawsze powinny być dopasowane do rodzaju i wielkości wnętrza pod względem liczby lumenów. Sprawdź, ile lumenów na m² jest wymagane w salonie, kuchni czy łazience.
Czym są lumeny?
Przy doborze lamp do mieszkania kluczową rolę odgrywa znajomość ich parametrów. Dawniej moc żarówek mierzono w watach (W). Obecnie, wraz z upowszechnieniem się oświetlenia ledowego, do określania intensywności i jasności lamp używa się lumenów (lm). Lumen to jednostka miary określająca strumień świetlny, czyli całkowitą moc światła emitowaną przez daną lampę. Im więcej lumenów, tym jaśniejsze jest oświetlenie.
Liczba lumenów a rodzaj pomieszczenia
Liczba lumenów niezbędna do optymalnego oświetlenia wnętrz uzależniona jest głównie od sposobu użytkowania poszczególnych pomieszczeń. W miejscach przeznaczonych do wypoczynku silne oświetlenie jest niewskazane. Z kolei pomieszczenia wykorzystywane do nauki, pracy czy przygotowania dań wymagają intensywniejszego światła. Oto zalecana liczba lumenów na m2 w różnych wnętrzach:
- salon: 100–200 lm/m²,
- kuchnia: 300–500 lm/m²,
- łazienka: 300–500 lm/m²,
- jadalnia: 150–250 lm/m²,
- sypialnia: 100–200 lm/m²,
- pokój dziecięcy: 150–250 lm/m²,
- korytarz: 100–150 lm/m²,
- biuro lub miejsca do nauki: 500–700 lm/m².
Warto pamiętać, że wartości te mają jedynie charakter orientacyjny. Dokładna liczba lumenów na m2 może nieco się różnić w zależności od koloru ścian i ustawienia mebli, usytuowania pomieszczenia czy liczby i wielkości okien. Jeśli pomieszczenie użytkowane za dnia jest utrzymane w jasnej kolorystyce i dociera do niego sporo światła z zewnątrz, jego intensywne oświetlanie może nie być konieczne.
Jak obliczyć liczbę lamp do oświetlenia pomieszczenia?
Gdy wiesz już, jakiej liczby lumenów potrzebujesz do oświetlenia różnych pomieszczeń w swoim mieszkaniu, powinieneś przeliczyć tę wartość na liczbę lamp. Aby to zrobić, musisz znać:
- powierzchnię pomieszczenia (m²) – długość x szerokość,
- liczbę lumenów na m² dla określonego pomieszczenia (lm),
- parametry żarówki LED (lm).
Liczbę lamp do oświetlenia pomieszczenia możesz obliczyć według wzoru:
(powierzchnia wnętrza x potrzebna liczba lumenów) / moc świetlna lampy
Zgodnie z tym wzorem do oświetlenia salonu o powierzchni 20 m² będziesz potrzebować od 3 do 5 lamp o mocy świetlnej 800 lumenów.
Rodzaje oświetlenia do mieszkania
Duży wpływ na oświetlenie domowych pomieszczeń ma wybór odpowiednich rodzajów lamp. W zależności od zastosowania oświetlenie domowe można podzielić na trzy grupy:
- oświetlenie podstawowe (główne) — ma za zadanie zapewnić równomierne oświetlenie całego pomieszczenia. Emitowane przez nie światło zastępuje światło słoneczne. Oświetlenie główne najczęściej montowane jest w centralnym punkcie pomieszczenia, jako lampa sufitowa lub wisząca. Może mieć klasyczną (abażurową, kulistą) lub bardziej nowoczesną (np. sześcienną) formę. W dużych pomieszczeniach, zamiast jednej lampy, można też zastosować kilka mniejszych, umieszczonych w różnych częściach wnętrza.
- oświetlenie zadaniowe — oprócz oświetlenia głównego w większości domowych pomieszczeń warto zastosować także oświetlenie zadaniowe, które służy do mocniejszego doświetlenia określonych miejsc. Oświetlenie zadaniowe najczęściej montuje się np. przy biurku, blacie kuchennym czy lustrze — pomaga ono w wykonywaniu zadań wymagających precyzji. W roli takiego oświetlenia dobrze sprawdzają się m.in. lampy sufitowe regulowane (spoty), które umożliwiają skierowanie światła w określonym kierunku lub lampy stołowe (do umieszczenia na biurku).
- oświetlenie dekoracyjne — lampy w pomieszczeniach pełnią nie tylko funkcję użytkową. Mogą być wykorzystywane również do dekoracji. Lampy dekoracyjne powinny być dostosowane do stylu wnętrza. Warto umieścić je w szczególnie reprezentacyjnych częściach pomieszczenia, które wymagają podkreślenia. Lampami dekoracyjnymi mogą być lampy wiszące lub stojące. Również niektóre lampy główne i zadaniowe sprawdzą się jako dekoracja.