Odbudowa kości pod implanty to zabieg, który umożliwia przywrócenie funkcjonalności szczęki u pacjentów z niewystarczającą ilością tkanki kostnej. Zabieg polega na uzupełnieniu ubytków kostnych materiałem wszczepiennym. Z naszego artykułu dowiesz się, czym jest augmentacja kości, ile trwa odbudowa pod implanty, jakie są wskazania oraz przeciwskazania do zabiegu, a także jak odbywa się leczenie implantologiczne.
Augmentacja kości – co oznacza?
Przede wszystkim na początku warto wytłumaczyć, co oznacza samo pojęcie augmentacji kości – jest to specjalistyczny zabieg chirurgiczny stosowany w stomatologii, mający na celu odbudowę kości pod implanty w obszarze szczęki. Rekonstrukcja ta jest kluczowa przy planowaniu wszczepienia implantów stomatologicznych, jeśli kość jest zbyt słaba lub uszkodzona, żeby udźwignąć ciężar implantu.
Zabieg augmentacji kości pod implanty polega na umieszczeniu materiału, który imituje naturalną kość w miejscu, gdzie jej brakuje lub jest uszkodzona, co w późniejsze czasie umożliwia osadzenie implantu zęba.
Wskazania do rekonstrukcji kości pod implanty
Augmentacja kości jest zalecana pacjentom, którzy stracili zęba w wyniku nieszczęśliwego wypadku, choroby przyzębia lub długotrwałego braku zęba. Zabieg jest także konieczny, gdy dochodzi do naturalnego zaniku kości szczęki lub żuchwy, co może utrudniać, a nawet uniemożliwiać, osadzenie implantów dentystycznych.
Decyzja o konieczności prowadzenia zabiegu rekonstrukcji kości pod implanty powinna być podjęta przez specjalistę z dziedziny stomatologii po dokładnej analizie ogólnego stanu zdrowia pacjenta. Lekarz stomatolog ocenia stopień zaniku kości oraz jaki stan jamy ustnej posiada pacjent i w wyniku tych informacji określa, czy zabieg augmentacji kości pod implanty jest konieczny.
Ile trwa odbudowa kości pod implanty?
Odbudowa kości może trwać od kilku miesięcy do nawet roku, wszystko zależy od indywidualnych uwarunkowań pacjenta i skali zabiegu do wykonania. Istotne czynniki, jakie należy wziąć pod uwagę to ogólny stan zdrowia pacjenta, wiek oraz kondycja tkanki kostnej. Ważne jest, aby dać kości wystarczająco dużo czasu na zintegrowanie się z materiałem augmentacyjnym przed wszczepieniem implantu.
W niektórych przypadkach proces odbudowy kości może trwać od 3 do 6 miesięcy, natomiast w bardziej skomplikowanych sytuacjach, zwłaszcza gdy mamy do czynienia z dużym zanikiem kości, czas odbudowy kości może się wydłużyć i zajmować aż 9-12 miesięcy. Czas potrzebny na augmentację kości i jej zintegrowanie zależy także od techniki wykonania zabiegu i użytego materiału.
Proces ten przebiega dla każdego pacjenta w sposób indywidualny. Na prawidłową odbudowę kości pod implanty mają wpływ także regularne wizyty kontrolne i konsekwentne przestrzeganie zaleceń pooperacyjnych.

Przeciwskazania do zabiegu
Niestety nie w każdej sytuacji uda się wszczepić implant. Przeciwskazania do zabiegu dzielą się na ogólne, miejscowe oraz takie, które wymagają dodatkowej konsultacji. Do przeciwwskazań ogólnych zalicza się niewłaściwa higiena jamy ustnej, paradontoza, nowotwory, nieleczona cukrzyca, AIDS, zaburzenia krzepnięcia, osteoporoza, ciąża, zabieg, dodatkowo nie może być przeprowadzany u dzieci i młodzieży do lat 18, ponieważ kość nie jest jeszcze dobrze rozwinięta.
Zalecenia po zabiegu odbudowy kości
Zabieg augmentacji kości jest wykonywany z wysoką skutecznością, ale wiąże się z pewnymi powikłaniami. Do najczęstszych powikłań związanych z odbudową kości należą:
- infekcje w miejscu operowanym,
- obrzęki i zaczerwienienia wokół zęba,
- odrzucenie materiału augmentacyjnego przez organizm,
- krwawienie z rany oraz wydzielanie się płynu,
- wszelkie uczucie dyskomfortu lub ból w miejscu zabiegu,
- pojawiający się problem z otwieraniem ust lub żuciem,
- trwałe lub tymczasowe zaburzenia czucia w operowanym miejscu,
- RZADKO – uszkodzenie nerwu.
Należy zwrócić uwagę, że ryzyko wystąpienia powikłań jest minimalne, szczególnie gdy przestrzegamy zaleceń pooperacyjnych oraz stawiamy się regularnie na wizyty kontrolne. Powikłania pojawiają się stosunkowo rzadko, ale prawdopodobieństwo ich pojawienia się zależy od wielu czynników, takich jak ogólny stan zdrowia pacjenta, precyzja wykonania zabiegu.
Czy zabieg augmentacji kości boli?
Zabieg odbudowy kości przeprowadzany jest w znieczuleniu miejscowym lub w trudnych przypadkach w znieczuleniu ogólnym, a zatem jest on całkowicie bezbolesny. Natomiast gdy po zabiegu znieczulenie przestaje działać, pacjent otrzymuje leki przeciwbólowe, przeciwzapalne, a także płukanki antybakteryjne, które dają ulgę oraz przyśpieszają proces gojenia i eliminują ryzyko zakażenia rany. Do czasu zniknięcia obrzęku zalecana jest rezygnacja z wysiłku fizycznego, dieta chłodna oraz odpoczynek.
Leczenie implantologiczne
Na początku leczenia należy udać się na konsultację do specjalisty, czyli implantologa, który przeprowadzi kompleksowy wywiad. Na podstawie specjalistycznych badań i ogólnego stanu pacjenta, szczegółowej analizy oraz po wykonaniu zdjęcia pantomogarficznego szczęki, implantolog określi plan leczenia oraz kosztorys.
Usunięcie zęba sprawia, że kość zaczyna zanikać. W wyniku przeprowadzonego zabiegu niemożliwe staje się wprowadzenie nawet cienkich i krótkich implantów, gdyż istnieje ryzyko, że nie zostałyby one całkowicie ukryte w kości. Konieczne jest wtedy wykonanie zabiegu regeneracji kości. Dzięki czemu wyrostek zębodołowy zwiększa swoją grubość oraz wysokość. Celem zabiegu regeneracji jest przekształcenie w pełnowartościową tkankę kostną.
Odmianą regeneracji kości jest zabieg Sinus Lift, czyli podniesienie dna zatoki szczękowej. Polega on na odtworzeniu odpowiedniego wymiaru zanikłego wyrostka w odcinku bocznym w szczęce. Ten zabieg ma na celu stworzenie stabilnego podłoża dla implantu i niedopuszczenie do sytuacji, w której implant dochodziłyby do zatoki. Ta metoda jest szczególnie przydatna u osób, u których doszło do zaniku kości i nie można wszczepić implantów zębowych z powodu obniżonej zatoki szczękowej.

Podsumowanie
Odbudowa kości pod implanty stomatologiczne jest procesem długotrwałym, który może trwać od kilku miesięcy do nawet roku, co zależy od wielu czynników, takich jak ogólny stan zdrowia pacjenta, wiek oraz kondycja tkanki kostnej. Chociaż odbudowa kości może być czasochłonna, warto poświęcić odpowiedni czas, aby osiągnąć najlepsze rezultaty i cieszyć się długotrwałym efektem leczenia stomatologicznego.
Zabieg ten pozwala nie tylko uzyskać estetyczny wygląd zębów, lecz także wspieranie zdrowego zgryzu. Jednakże wykonanie implantów stomatologicznych powinno być poprzedzone odpowiednimi badaniami i diagnostyką lekarza specjalisty, który wykluczy wszelkie przeciwskazania do wykonania zabiegu.
Artykuł powstał we współpracy z Dent Kraków – kliniką stomatologicznej w Krakowie.